Lekce #6: Třídící set

>> Separace kukel a larev a prosévání frass jsou nezbytné součásti procesu výkrmu. Potemník moučný – třídění.

Po nějaké době zjistíme, že obstarat hmyzu životní potřeby není až tak časově náročné, co nás naproti tomu zaměstná podstatně déle, to jsou různé třídící úlohy, se kterými se setkáváme. Nyní se podívejme na to, jak se s tím co nejlépe poprat a hlavně jaké k tomu potřebujeme nástroje.

Manuální třídění

Nejsnadnější variantou vhodnou pro začátečníky je koupit si set všech všech potřebných sítek speciálně vyrobených pro chov potemníků např. od zahraniční firmy LarveMe.

Onlineshop – třídící set LarveMe

Třídící set ofera obsahuje všechna potřebná síta

moučný červ set ofera

Potemník moučný třídění

Přijde sice poměrně draho, ale protože jsem žádnou levnější  variantu na internetu nenašel, tak jsem si ho po založení farmy po několika týdnech úmorného ručního třídění docela rád pořídil. Jeho výhodou je dobrá skladnost, síta nejsou moc velká, za což ovšem zaplatíme větší pracností třídících úkonů. Nelze například třídit larvy a prosévat frass naráz, jak to umožňují jiné třídící sety. Je tedy vhodný pouze pro malou produkci čítající ne více, než několik chovných boxů.

Třídící stroje

Pojďme do druhého extrému, máme-li velkou farmu, která již generuje zisk, můžeme si usnadnit život třídícím strojem, který dokáže opravdu téměř zázraky. Na internetu jsou k mání čínské výrobky od ceny cca 80 000 Kč, evropské varianty přijdou i několikanásobně dráž. Jak vypadá takový třídící stroj v akci můžeme skouknout třeba třeba na tomto videu

moučný červ automatická třídička
Pro profesionály – automatický třídicí stroj

Vytřídí z přepravky vykrmené larvy od malých, ale také nečistoty a frass

Pro někoho, kdo třídí ručně, je to opravdu podívaná, přesto hádám, že většina z nás z finančních i prostorových důvodů jen suše polkne a nechá si zajít chuť.

Třídící set Insecto

Zlatá střední cesta – varianta třetí. Pokud už nejsme začátečníci, chov červíků nás baví a chceme produkci posunout o pěkných pár kilo měsíčně kupředu, s malými kruhovými sítky už určitě nevystačíme.

Dobrá zpráva je, že s tím správným hardwarem můžeme od sebe oddělit kukly, hotové červy, malé červy i frass s relativně malou pracností a to navíc jedním jediným úkonem.

Eshop – třídící set Insecto

Všechny třídící úlohy lze naráz provést jedním úkonem – obsahuje výukové video.

potemník moučný třídění larev a kukel

Potemník moučný třídění

Pro tento účel postavíme věž ze tří sít: nahoře síto na kukly (oko 3.5 mm), uprostřed síto pro sklizeň (oko 2,5 mm) a dole síto na prosévání frass (oko 0.5 mm). Dospod věže dáme přepravku na zachytávání frass, nejlépe uzavřenou – sníží se tím prašnost při třídění.

Do horního patra věže vsypeme celý obsah chovného box určeného k vytřídění. Horní síto je nejhrubší, propadne jím vše kromě kukel. V druhém sítu uvíznou červíci s dostatečnou velikosti ke kuklení nebo sklizni. Třetím sítem projde jen frass, zůstanou v něm menší červíci a zbytky substrátu. Třídící systém můžeme nechat klidně stát nějakou tu hodinu, červíci se roztřídí sami svým pohybem, nebo proces krouživým pohybem urychlíme. Roztřídění určitě nebude dokonalé a bude vyžadovat nějaké manuální dotřídění. Jedná se však vždy jen o nějakou tu minutu navíc, obzvláště v prostředním sítu často uvízne pár červíků, kteří přecenili štíhlost svého pasu a uvízli v pasti. 

Trochu problémem je domácí výroba takových sít. Pro běžného kutila sice žádná velká výzva, ovšem já – jako dítě paneláku – jsem se při jejich výrobě pěkně zapotil. Takže kdo kutil není, možná raději využije možnost si podobný třídící set pořídit za přiměřenou cenu v nějakém e-shopu.

Třídění živý – neživý

Posledním problémem je odtřídění nečistot a uhynulého hmyzu od sklizených larev. Pokud umeleme substrát dostatečně najemno a průběžně dbáme na úklid a cizích nečistot není mnoho, vytřídění lze provést ručně. Pokud ale např. substrát obsahuje vysoké množství špatně pomletých obilných zrn, tyto se nám postupně nahromadí a jejich vytřídění není snadné.

Pro odtřídění nečistot můžeme použít podobnou metodu jako při třídění broučků od kukel. Přes box položíme navlhčený papír, žízniví červíci se na něj přichytí a ty za pár minut opatrně setřeseme do jiné nádoby. Druhou metodou je nasypat směs k vytřídění na karton od vajec, a otočit. Co zůstane přichycené – žije – a to opět setřeseme do jiné nádoby. Ano, obojí je trochu pracné a ne zrovna na 100 % účinné, oba postupy lze opakovat do úmoru, ale lepší “bezpřístrojovou” alternativu jsem neobjevil.  

Zajímavou metodu jsem objevil ve videu z jedné korejské farmy. Třídící princip využívá snahu larev uniknout z dostahu světla a tepla. Trochu zdlouhavé, žárovku musíte nechat svítit 1-2 hodiny, ale vyzkoušel jsem na improvizovaném zařízení a funguje to docela dobře.

Třídění světlem

Proces chovu červíků po Korejsku. Třídění živý – neživý pomocí žárovky začíná v druhé minutě videa.

Potemník moučný světelné třídění

Bohužel, ať už k odtřídění živý – neživý použijeme jakoukoliv metodu nebo i automatický stroj, musíme se smířit s tím, že nikdy nebude účinná stoprocentně. Spící larvy před zakuklením i kukly nám vždy skončí mezi nečistotami a budeme je muset dotřídit ručně.

Červíci v kuchyni >>

Líbil se vám článek Potemník moučný – třídění? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Zapojte se do diskuze!

Leave a Review

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru