Lekce #3: Čas sklizně
>> Chov moučných červů – sklizeň. Jako u každého jiného hospodářského zvířete, i chov larev končí usmrcením neboli porážkou.
Tato kapitola se vás pochopitelně netýká, pokud si plánujete danou populaci červíků ponechat pro další chov. V takovém případě přejděte na následující kapitolu.
Čas sklizně poznáme podle toho, že se první červíci začnou kuklit. Kuklení nelze přehlédnout, čerstvé kukly jsou sněhobílé. Kuklení můžeme u červíků dokonce odhadnout i předem, velké a tlusté larvy „usnou“ – zaujmou tvar písmene “C” a přestanou se až do zakuklení hýbat (cca 1 týden).
Chov moučných červů – sklizeň
Velikost larev
Bohužel, ačkoliv jsou všichni jedinci v jednom boxu zhruba stejně staří a dáme jim na totožné podmínky, nikdy nevyrostou stejně rychle. Je to způsobeno několika faktory.
Nejdůležitějším z nich je samozřejmě stáří larev. Dříve narozené larvy mají větší šanci v konkurenčním boji o potravu. Prestože je na první pohled v boxu potravy dost, není tomu tak. Čerstvě narozené larvy jsou miniaturní a proto spotřebovávají nejdříve nejmenší kousky substrátu. Pokud není takových kousků v substrátu dostatek, starší larvy dostanou mírný růstový náskok, který se v dalším boji o potravu a hlavně vodu dokáže zmnohonásobit. Příjem vody je velmi důležitý pro rychlost vývoje larev a nerovnoměrná distribuce velkých kusů zeleniny v boxu dává další šanci silnějším jedincům vyvíjet se rychleji. Takže zatímco někteří superžrouti už morfují v kukly, budeme mít v tomtéž boxu pořád ještě velkou část opozdilých zakrsklíků se skluzem i několik týdnů.
Různorodost velikosti larev se dá snížit několika faktory
- V boxu chovat stejně staré jedince – to v praxi znamená častěji z rodičovského systému odebírat snůšku (nejlépe každé 2-3 dny).
- Dostatečně jemný substrát
- Rovnoměrná distribuce tekutin – menším larvám sprejujeme celý povrch boxu, zeleninu pro větší larvy našrotujeme na drobné kousky a rozprostřeme rovnoměrně
Sklizeň
Přestože dodržíme tři výše uvedené zásady, naprosté unifikace velikosti červíků v boxu nedosáheme. Máme několik možností jak při sklizni postupovat:
- Sklidit celý box naráz bez ohledu na ztráty
- Pořídit si třídící síto na slízeň (šířka oka 2,5 mm) a sklízet jen dostatečně vzrostlé jedince
- Velké červíky třídit od malých ručně
- Několik týdnů kukly odebírat (pro další chov), než alespoň většina populace dospěje do patřičné velikosti, pak sklidit celý box naráz
Před konečnou spotřebou červíky vždy necháváme 24 hodin vyhladovět, aby se jim kompletně vyčistila trávicí trubice (v prázdné přepravce nebo lépe na třídícím sítu pro frass)
Porážka
Biologové tvrdí, že hmyz necítí bolest, určitě tedy ne tím způsobem jako savci. Hmyz má sice citlivé tepelné smysly, nicméně některé odborné studie uvádí, že hmyz se sice vyhne horku, které by mu mohlo ublížit, ale to neplatí bezvýhradně. Např. pokud jde o potravu, je hmyz ochoten se dobrovolně vystavit vysoké teplotě, která ho zraní.
Vlastní usmrcení chovaného zvířátka je vždy samozřejmě věc na dlouhé etické diskuze. EU povoluje u hmyzu „zmrazení, suché zmrazení, drcení, zadušení oxidem uhličitým, ponoření do vroucí vody, sušení, usmrcení horkou párou.
Zásady produkce hmyzu
Nejen způsob porážení ale i ostatní obecné zásady chovu hmyzu pro lidskou spotřebu se dozvíte na informačním webu bezpečnosti potravin
Chov moučných červů – sklizeň
Většina farmářů/kuchařů poráží červíky vhozením do vroucí vody. Smrt nastane během zlomku vteřiny a hmyz se tím zároveň sterilizuje. Vodu slijeme přes kuchyňské síto a červíci jsou tím připraveni k dalšímu zpracování.
O něco humánnější se někomu může zdát varianta „uspání“ chladem (1 hodina v 6-7 °C), s následným zmražením (24 hodin v minus 20 °C). Tento způsob stojí navíc nějakou tu energii, ale pokud se stejně chystáme sklizené červíky uchovávat v mrazáku, zvolíme tento způsob.
Líbil se vám článek Chov moučných červů – sklizeň? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Zapojte se do diskuze!