Lekce #5: Rodičovský systém

>> Potemník moučný – kladení vajíček zajišťuje rodičovský systém neboli chovný box určený k efektivnímu oddělení brouků od nakladené snůšky a její snadné výměně.

Pohlaví brouků

Pohlaví brouků je okem nerozeznatelné, v populaci jsou obě zastoupena v poměru 1:1. Potemníci se stávají pohlavně dospělými již po několika dnech od vylíhnutí, samice je pak během následujících 6-8 týdnů schopná naklást 160-320 vajíček. Našel jsem zdroj, který uvádí dokonce až 1000 vajíček. Jaké výtěžnosti docílíme my, bude záležet na podmínkách, jaké broukům připravíme. Poměrně nízkou efektivitu velkochovatelů, kteří do rodičovského systému musí vracet 10-15% červíků přebijeme s trochou péče myslím snadno. Tedy pokud nám to za tu práci stojí. 

potemník moučný kladení vajíček

potemník moučný kladení vajíček

Oddělení snůšky

Abychom zabránili kanibalismu brouků na vlastní snůšce, musíme je od ní oddělit. Odborné studie ukazují, že efektivita odděleného rodičovského systému je až násobně větší než neodděleného. Obzvláště pokud odebíráme substrát se snůškou v delších časových intervalech. K oddělení brouků od nakladené snůšky využijeme tzv. rodičovský systém. Můžeme si jej vyrobit sami, pokud jsme dostatečně šikovní, ale jednoduchá záležitost to opravdu není, schopnost úniku brouků je nesmrtelná.

Rodičovský systém je v podstatně plastový box jehož dno nahradíme sítem a vložíme jej do jiného boxu.

potemník moučný rodičovský systém

Rodičovský systém

K výrobě budeme potřebovat kvalitní drátěné síto s okem 1-3 mm, s obyčejnými síťkami proti hmyzu si brouci časem poradí. Dále pak dva plastové boxy, které je do sebe možné vložit. Pokud takové boxy nemáme, vnější box můžeme vyrobit z kartonové krabice o patřičné velikosti. Nebude obsahovat žádné červíky ani broučky, pouze substrát s vajíčky, obvyklé nároky se na něj tedy nevztahují. 

Dno vnitřního boxu vyřízneme a nahradíme jej sítem, osvědčený způsob spojení je za pomoci horkovzdušné pistole. Důležité je, abychom nikde nezanechali chabé spoje nebo dokonce větší otvory pro únik brouků. Na jakákoliv lepidla nebo lepící pásky můžete rovnou zapomenout, na to jsou potemníci příliš nenechaví. Do vnějšího boxu nasypeme 1-2 cm silnou vrstvu substrátu a vložíme do něj vnitřní box s brouky.

Kladélko brouků je dlouhé několik milimetrů. Brouci budou klást vajíčka přes síto do substrátu a zároveň nebudou mít možnost je konzumovat. Pokud bude vrstva substrátu příliš tenká, samičky kladélkem dosáhnou až na dno vnějšího boxu, kde se vajíčka nalepí. Odstranit je pak nelze aniž bychom je nezničili. Zkoušel jsem na dno položit papír na kladení, ale manipulace s ním je zbytečně pracná. Dostatečně silná vrstva substrátu je ten nejpohodlnější způsob jak všemu zajistit „hladký průběh“. 

Eshop – rodičovský systém Insecto

Chovný box pro dospělé brouky. Systém je  koncipovaný pro maximální efektivitu snůšky vajíček do substrátu a jeho snadnou výměnu – obsahuje výukové video.

potemník moučný rozmnožování

Potemník moučný – kladení vajíček

Velikost populace

Hustotu osídlení rodičovského systému si určete sami. Optimální poměr pro efektivitu snůšky je jeden brouk na 5 cm2 prostoru (= 500 brouků na přepravku 60×40). Na druhou stranu, čím více brouků, tím více vajíček v absolutních číslech získáme, velkochovatelé mají v rodičovském systému i 10 x více brouků. Relativní efektivita však s přelidněním rapidně klesá nehledě na stres obyvatel. 500 dospělých brouků je také minimální počet zajišťující dostatečnou genetickou variabilitu našeho chovu (dostatečný genofond = zdravá populace). Životní prostor můžeme broukům snadno znásobit několika papírovými kartony od vajec.

moučný červ snůška

potemník moučný kladení vajíček

Brouci mají stejný jídelníček jako červíci, i když toho nespořádají tolik. Na síto jim můžeme nasypat vrstvu substrátu (milují se v něm vrtat), rozkrájíme jablko, bramboru nebo mrkev a rozprostřeme pár kousků starého pečiva. Brouci narozdíl od larev neumějí příjimat vlhkost ze vzduchu. Pokud je vystavíme žízni nebo hladu, jejich plodnost se zmenší.

Sklízení snůšky

U rodičovských boxů je nutné si poznamenat, kdy jsme do něj brouky umístili. Po 8-9 týdnech života jejich aktivní reprodukční kariéra skončí a musíme nalíhnout nové. 

Obsah spodního boxu sklízíme jednou až dvakrát týdně, substrát s nakladenými vajíčky opatrně přesypeme do jiného boxu. Poznačíme si u něj datum kladení, zde se za několik týdnů začne hemžit nová generace.

Na otázku, kolik bude rodičovský substrát po týdnu obsahovat vajíček, máme k dispozici jen teoretickou odpověď. Jedna samice naklade průměrně v 2-9 týdnu života 20-40 vajíček týdně. Vynásobme to počtem brouků v boxu, vydělme dvěma (samic je polovina) a máme první odhad, při 500 broučcích to tedy teoreticky bude 5-10 tisíc vajíček týdně. Tento odhad je samozřejmě velmi hrubý, ve skutečnosti to může být z nejrůznějších důvodů zcela jiné číslo. Jak dokonale  jsme vše zvládli a spočítali, nám ukáže až zkušenost.   

Letecký den

Internet sice tvrdí, že brouci potemníků nelétají, ale není to tak úplně pravda. Za normálních okolností se hemžení po bytě opravdu bát nemusíte. Pokud broukům nic nechybí a stěny boxu jsou pro jejich nožičky dostatečně kluzké, tak se z něj prostě nehnou. Za jednoho extrémně teplého letního dne jsem ovšem sérii hromadných nemotorných startů zažil na vlastní oči. Celkově platí, že horku nad 30 °C se při chovu raději vyhneme – v takovém počasí přes den tedy zavřeme okna a vyvětráme v noci, když je chladněji.

Nová generace

Noví červíci se z nakladených vajíček v substrátu začnou líhnout zhruba po 10 dnech. Čerstvě vylíhnutí jsou asi jen 1,5 mm velcí a pouhým okem jsou pozorovatelní až po několika týdnech. Při nižších teplotách to může to trvat i déle. Hlavně nepropadat panice – nebojte, jsou tam! Prvním důkazem přítomnosti malých červíku je množství svlečků narudlé barvy na povrchu substrátu.

Dokud červíci nejsou velcí alespoň 5 mm, s jejich boxem manipulujeme co nejméně – „bejby“ červíčci jsou zranitelní a nechceme si zbytečně decimovat chov. Do té doby také vlhčíme jen lehce 2-3 x týdně pomocí rozprašovače.

Rozprašovač na vlhčení substrátu

Třídění >>

Líbil se vám článek Potemník moučný – kladení vajíček? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Zapojte se do diskuze!

Leave a Review

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru