Lekce #1: Základy chovu

>> Zde se dozvíme jak založit hmyzí farmu – v jaké nádobě chovat larvy potemníků a z čeho sestavit chovný substrát.

U nás nejrozšířenějším druhem chovaného hmyzu pro lidskou spotřebu je potemník moučný, konzumuje se jeho larvální stadium (červíci) těsně před zakuklením a nebo i kukly. Důvodem obliby tohoto druhu jsou především jeho skvělá nutriční hodnota a velmi snadný chov.

Jak založit hmyzí farmu

Jak založit hmyzí farmu

Jako většina druhů hmyzu prochází i potemníci čtyřmi vývojovými stadii. Dospělí brouci kladou vajíčka, ze kterých se po pár dnech líhnou larvy. Larvy jsou poměrně čilé a po mnoho týdnů se krmí substrátem, několikrát během té doby svléknou svrchní část skeletu (podobně jako třeba hadi). Po nashromáždění dostatečného množství tukových zásob pro zakuklení naposledy svléknou skelet a změní se na kuklu. Kukla nepřijímá potravu a je nehybná, zhruba po týdnu se z ní vylíhne brouk. Brouci pohlavně dozrají po několika dnech, začnou se pářit a klást vejce do substrátu, cyklus se opakuje. Brouci jsou pohlavně aktivní zhruba 8-10 týdnů, za dalších několik týdnů umírají.

Wikipedie: Potemník moučný (Tenebrio Molitor)

Potemník moučný za života prochází čtyřmi vývojovými stadii: vajíčko, larva, kukla a dospělý brouk

Vývojová stádia potemníka moučného

Chovné podmínky

Optimální rozsah teploty pro chov červíků je 25-31 °C při relativní vlhkosti 50-75%. Je to široké rozpětí a ani mimo tyto hodnoty se neděje nic katastrofálního, jen se o něco zpomalí rychlost růstu chovaného hmyzu. Dokonce i při teplotách pod 7 °C přestanou být červíci aktivní, ale nijak je to nepoškodí. Nebezpečné jsou teploty pod bodem mrazu a také nad 35 °C – zde už musíme počítat se vznikem vývojových vad či zvýšenou úmrtností.

Pro úplnost celá tabulka optimálních rozsahů teplot a vlhkostí pro jednotlivá vývojová stádia potemníka. Doba trvání jednotlivých stádií je pouze orientační, může se v závislosti na chovných podmínkách výrazně lišit:

Stádium: —— Teplota ——- Vlhkost —– Doba

Vajíčko: ——– 20-30 °C —- 55-75 % r.v. — 7 d

Larva: ———- 25-29 °C —- 50-85 % r.v. — 70 d

Kukla: ——— 26-30 °C —- 60-70 % r.v. — 10 d

Brouk: ——– 26-28 °C —- 50-70 % r.v. — 90 d

V létě tedy v našem podnebí budou červíkíci prospívat opravdu dobře, v zimě však optimálních hodnot doma nedosáhneme. Larvy však produkují teplo (enzymatickým rozkladem potravy), při nižších teplotách vytvoří v substrátu hejno, v jehož středu může být až o 10 °C tepleji. Sami si tak teplotu regulují ke své spokojenosti. Nížší vlhkost není až tak zcela na závadu, naopak udrží pod kontrolou plísně, roztoče a nemoci, klade však vyšší nároky na pravidelný přísun tekutin jinou cestou.

Chovné boxy

Nejvhodnější materiál pro chovné boxy je plast. Krabici z kartonového papíru nebo igelitu potemníci prokoušou a po dřevě umějí vyšplhat. S boxy budeme často manipulovat, takže kovové přepravky jsou vhodné, jen pokud nejsou těžké (např gastronádoby).

Nádoba pro červíky může být libovolného tvaru a postačí 5 cm vysoký okraj, tak abychom po naplnění substrátem (výška kolem 2 cm) nemuseli po farmě sbírat uprchlíky. Ideální jsou plné potravinářské či euro přepravky, které se dají stohovat na sebe. Jestli však nemáte žádné po ruce, použijte to, co doma najdete, nákup typizovaných přepravek vyjde poměrně draho. Pokud se vám ale chov červíků zalíbí a rozhodnete se jej později rozšířit, jejich nákupu se zřejmě nevyhnete.

Hmyzí farma návod

Substrát

Základem stravy potemníka je substrát na bázi obilovin:

Pšeničný šrot nebo otruby, ječné kroupy, ovesné vločky, sójová nebo kukuřičná mouka, kukuřičné šustí, pomleté suché pečivo (ne plesnivé), mláto atd.

Obecně však platí, že červíci nepokoušou velké tvrdé věci. Celá nepomletá obliná zrna zůstanou v substrátu ležet a později je budeme při třídění proklínat. Zkušenější chovatelé proto raději vždy “proženou” substrát šrotovačem s jemným sítkem.

Substrát vsypeme do chovného boxu a po dobu výkrmu jej neměníme. Pokud jej červící všechen spotřebují, doplníme nový, popř. obsah boxu prosejeme třídícím sítem na frass abychom odstranili hmyzí trus.

Jak založit hmyzí farmu

Máme box i substrát? Tak vzhůru na nákup první generace!

Nejrychlejší nákup bude v kamenném obchodě s chovatelskými potřebami, na druhou stranu na eshopu pořídíte červíky pro založení chovu podstatně levněji. Pro start chovu postačí zhruba stokorunové balení, které bude určitě obsahovat několik tisíc jedinců. Pokud si nejste zcela jistí, zda chcete nebo zvládnete projít celým procesem chovu (kuklení, líhnutí a kladení) a nejdříve byste rádi zkusili červíky pouze vykrmit a zkonzumovat, bude pro vás ideální si pořídit substrát s nakladenými vajíčky. Zde však musíte počítat s tím, že první pohyb vylíhnutých červíků je pozorovatelný až po několika týdnech a první sklizně se dočkáte až teprve během 2-3 měsíců.

Box s červíky umístíme do tmavšího kouta nebo něčím odstíníme, jak napovídá jejich jméno, potemníci nemají rádi světlo.

Výkrm červíků >>

Líbil se vám článek Jak založit hmyzí farmu? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Zapojte se do diskuze!

4 názory na “Zakládáme chov”

  1. Rated 5 out of 5

    Dobrý den,

    jak dlouho vydrží červík jateční velikosti nezakuklený. Jaký pro to musí být podmínky. Umím si představit, že na farmě se sklízí červíci postupně než v nějaké várce jsou na odbyt. Nezakuklí se někteří během toho?

    Děkuji

    S pozdravem

    Adam Štěapánek

    1. Si dovolím odpovědět – dle podmínek, teploty, vlhkosti a dostupnosti stravy. Údajně 8 – 10 týdnů… možná mě vlastník webu opravi.

    2. Pokud potřebujete várku červíků na nějaký čas “zaparkovat”, musíte je odstavit od potravy. Tam bude záležet na jejich velikosti, od určité gramáže jsou schopní kuklení i bez přísunu potravy, takže odstavíme raději dřív než později. Takto “zaparkovaní” pak vydrží opravdu dlouho, samozřejmě záleží na podmínkách, ale určitě i týdny s minimální úmrtností. Zvolit ten správný okamžik odstavení je samozřejmě věc zkušenosti, na farmách v rámci efektivity s ohledem na výkrmovou křivku odstavují červíky ještě před tím, než jsou schopni kuklení – červíci před kuklením už tolik nepřibývají na váze, takže takhle část výkrmu je neefektivní…

Leave a Review

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru